آبو

محمود متشکریم

پنجشنبه, ۲۱ دی ۱۳۹۶، ۱۰:۰۱ ب.ظ

گرونی، تورم یا به قول مدیران دولتی اصلاح قیمت ها پدیده خوشایندی برای مردم نیست... کاملاً هم طبیعیه... اما در طول تاریخ گرونی خوب هم داشتیم... شاید با خودتون بگید گرونی هم مگه خوب میشه؟!!!... بله که میشه... یکی از بهترین کارهایی که استاد محمود در طول دوره هشت ساله ریاست جمهوریش انجام داد گرون کردن قیمت نون بود... اونهایی که زجر صف نونوایی رو تجربه کردند می فهمند من چی میگم... مردم عزیز ایران [با لحن اسحاق جهانگیری] یادتون میاد چند ساعت از روز توی صف نونوایی بودید؟

نسل ما که همه عمرش رو توی صف بوده هیچ وقت نتونست با صف نونوایی ارتباط خوبی برقرار کنه... صف نونوایی به مراتب از صف تاکسی و اتوبوس، صف پمپ بنزین، صف بانک و حتی از صف مدرسه هم مزخرف تر بود... صف نونوایی از یک ساعت قبل از شروع کار نونوایی شروع میشد و تا وقتی چراغ های نونوایی خاموش میشد و کرکره می اومد پایین ادامه داشت... صف مردونه یه سری آدم کوتاه و بلند از شیش سال تا هفتاد سال پشت سر هم ایستاده بودند و هیچ حرفی نمی زدند و قیافه های کاملاً جدی داشتند... صف زنونه یه سری خانم در رنج سنی سی تا چهل سال بودند که همه شون چادرهای گل گلی داشتند و به جای ایستادن پشت سر هم مهمونی وار کنار هم می نشستند و لحظه ای ساکت نمی شدند... بعضی از این خانم ها با خودشون صندلی هم می آوردند!!!

حالا فکر کنید از مدرسه برگشتی بعد از خوردن ناهار و انجام تکلیف های پدر درآر مدرسه مامانت میگفت برو چهار تا نون بگیر... می رسیدی نونوایی می دیدی حداقل باید چهار ساعت توی صف باشی... تازه بعد از چهار ساعت هم شاید نون بهت نرسه... چون اون موقع ها هم تعداد نون ها و هم زمان نون گرفتن محدود بود... زمانش تا وقتی بود که هوا تاریک میشد... همین که یه ذره هوا تاریک میشد شاطر می اومد بیرون و میگفت "از نفر چهارم به بعد بره خونه اش... نون تموم شد"... تعدادش هم بین نونوایی ها متغیر بود... نونوایی محل ما بیشتر از 15 تا نون به هیشکی نمیداد... البته ماه رمضون تا 20 تا هم میداد... حالا شاید با خودتون بگید آخه کی 15 تا نون میخواست؟!!!... ولی باید عرض کنم اون زمان گرفتن 15 تا نون کاملاً طبیعی بود و گرفتن چهار تا نون غیرطبیعی بود... و من همیشه از این غیر طبیعی بودن خانواده ما لذت می بردم.

نا امید و سرخورده میرفتی به سمت اخر صف که یهو رفیقت رو میدیدی که نفر دوم صف بود... یواشکی بهش اشاره میکردی چهار تا نون میخوای... اون هم اشاره میکرد پول نداره... پولت رو خیلی حرفه ای و در پوشش سلام و احوال پرسی به دستش می رسوندی... اون هم بهت اشاره میکرد که بری سر کوچه و اونجا نون ها رو رد و بدل میکردید تا کسی متوجه نشه... چون اگه همون جا می گفتی "ممد چهار تا نون برای من بگیر" سیل اعتراضات بود که به سمتت می اومد و احتمالاً رفیقت هم برای اینکه آسیبی نبینه رفاقتش با تو رو انکار میکرد.

تازه این روزهای خوبش بود... ماه رمضون... وای ماه رمضون... از ساعت دوازده ظهر باید می رفتیم دم در نونوایی تحصن می کردیم... زیر آفتاب... زیر بارون... دو ساعت قبل از اینکه نونوایی باز بشه ده نفر توی صف بودیم... اصلاً با خیلی از بچه ها همون جا رفیق شدیم... چه روزهایی بود... یادش به خیر ولی خدا کنه هیچ وقت برنگردیم به اون روزها.

فردای اون روزی که نون گرون شد به عادت معمول رفتم نونوایی... تصویری که می دیدم رو باور نمی کردم... مگه میشه؟!!!... یه نونوایی بود که جلوش هیشکی نبود!!!... یه لحظه فکر کردم تعطیله... رفتم جلوتر دیدم دارند کار می کنند... شاطر بداخلاقی که همیشه یه سیگار هم گوشه لبش بود این دفعه بدون سیگار با یه لبخند اومد جلو و گفت "چند تا نون میخوای پسرم؟"... یه چک زدم زیر گوشم و بعد از اینکه فهمیدم خواب نیستم چهار تا نون گرفتم و برگشتم خونه.

حالا یه سوال... چرا وقتی یه چیزی گرون نیست طوری رفتار می کنیم که بعداً از گرون شدنش خوشحال بشیم؟!!!... دلیل خیلی از گرونی های چهل سال گذشته رو باید توی خودمون جستجو کنیم... توی رفتار عجیب و غریبمون... که فرصت سوء استفاده رو به مسئولین فرصت طلب و بی وجدانمون میده... به جای پول و سلامتی و این جور چیزها آرزوی آگاهی کنیم برای این ملت... ملت آگاه هیچ وقت سرش کلاه نمیره.

۹۶/۱۰/۲۱
مجتبی

نظرات  (۸)

بینش از اگاهی مهم تره
بینش یعنی چی؟
ینی بینش😁
با این حجم از نمک چی کار می کنید؟! :|
😁
اگه شما یه متن با این ابعاد بنویسید من نمی خونم... ولی شما متن ما رو خوندید... دست شما درد نکنه :)
حالا اینهمه تاکید شما رو نمیفهمم ک متنای بلند و نمیخونین. و تاکید بقیه رو هم. اوکی حله. چرا انقد میگین واقعا؟ 😁
هیچی... همین طوری... شاید بشه اسمش رو گذاشت نقد :)
اینطور واژه ی نقد و سخیف میکنین 😁
واژه نقد به اندازه کافی سخیف هست :)
بعله :|

همونه همیشه تو خونه ما ببین داداشام دعوا بود که مثلاً من دیروز رفتم نونوایی حالا نوبت x یا مثلاً چرااا همش من برم خب یه دفه هم y  بره :| یادش بخیر درگیر بودن هاا :))
گاهیم که هیچکدوم نمیرفتن ، مامان میرفت بعد باز با هم دعوا میکردن که چرااا نرفتی و مامان رفته آخرشم یکیشون میرفت نونوایی باز مامانم برمیگشت :|
من چون برادر کوچیکتر نداشتم و برادر کوچیکتر بودم نمی تونستم زور بگم و بهم زور می گفتند... برای همین همیشه من میرفتم نون می گرفتم :(
۲۲ دی ۹۶ ، ۱۱:۰۰ گندم بانو
واقعا مساله فرهنگ مطرحه این وسط!!!
حتی من شنیدم تو خیلی از روستاها نون میگرفتن میدادن گاواشون!!!
کلا آدمای پرمصرفی هستیم متاسفانه!
صد در صد مساله فرهنگ مطرحه... و ما ایرانی ها با ادعای تاریخ و فرهنگ چند هزار ساله اما در عمل بی فرهنگ ترین ملت دنیا :|
علاوه بر گاو، مرغ و خروس و اردک و غاز و پرندگان دیگه هم دیده شده :|
راست میگیا
قدیما چقدر شلوغ بود نونواییا
من همیشه راست میگم :|

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">